RÁCZ ISTVÁN: A kevesebb néha tényleg több – újító PIR lejtésképzések a Baudertől

 

A kortárs építészet gondolatvilága már jó néhány évtizede megköveteli, az épületszerkezettan eszköztára pedig lehetővé teszi az épülettömegek horizontális lezárását. A korábbi korstílusok építőmestereinek több évszázados álma vált valóra azzal, hogy immár a megszokott tetőformáktól eltérő módon, közel vízszintes formákkal fedhetjük épületeinket.

Főképp a német nyelvterületen, a klasszikus modern irányzatok – Bauhaus – térnyerése, a vasbeton szerkezetépítés kínálta új lehetőségek, a tető kertként, teraszként hasznosításának igénye a lapostetők elterjedésének nagy lökést adott.

Ezek az új építészeti igények azonban magasabb színvonalú szerkezeti részleteket, kivitelezési technológiai fegyelmet, illetve kiemelkedő teljesítőképességű építőanyagokat követeltek meg. Be kell látnunk azonban, hogy a kezdeti szerkezetek ezt a szintet „nem tudták megugrani”. A sok ezer m2 meghibásodó korai lapostető hosszú évtizedekre kihatott e tetőforma megítélésére. A mai napig sok építtető fejében él negatív kép az alacsony hajlásszögű, lágyfedésű „kátránypapíros” tetőkkel kapcsolatban.

Ez a félelem azonban manapság már alaptalan. Gondos, szakszerű tervezéssel, az elérhető minőségi alapanyagokból, a szakma szabályainak megfelelő technológiai fegyelemmel korábban elképzelhetetlenül tartós, biztonságos lapostetők építhetők. Mindezt a legtöbb esetben a hagyományos vagy mérnöki fedélszéket igénylő magastetőknél jelentősen barátságosabb költségszintek mellett. Az így felszabaduló pénzügyi erőforrások egy része akár további hőszigetelésre fordítható, javítva ezzel a szerkezet hosszú távú energiahatékonyságát. Az pedig már csak hab a tortán, ha az így kialakított felületeket teraszként, zöldtetőként hasznosítjuk, esetleg fotovoltaikus panelek telepítésére használjuk. Vagy mindezt együtt, ugyanis ehhez manapság már minden technikai feltétel adott!

 

A korszerű, hasznosított lapostetők a látszat ellenére összetett rendszerek, csak az egyes komponensek teljes (anyagtani, épületfizikai, szerkezeti) összhangja garantálja a meghibásodástól mentes, gazdaságos működést évtizedeken át.

A stuttgarti Paul Bauder GmbH 160 év tapasztalattal a háta mögött a kezdetektől kísérte figyelemmel, és formálta a lapostetők műszaki fejlődését, piacát. Németországban elsőként, 1964-ben kezdte nagy léptékben a hegeszthető bitumenes lemezek gyártását, elősegítve ezzel a veszélyes, öntött technológia háttérbe szorítását. Három évvel később, 1967-ben, szintén úttörőként lépett piacra PU keményhab hőszigeteléseivel Bauder THERMOTEKT márkanév alatt.                                

Az anyagok és rendszerek fejlesztése azóta is töretlen, melynek legújabb lépése PIR keményhab lejtésképző rendszereink gyökeres megújítása a BauderPIR FA Gefälle 2 % termékcsalád bevezetésével.

A PIR (poliizo keményhab) hőszigetelések alapvetően két technológia alkalmazásával készültek mindeddig. A párhuzamos övű, állandó vastagságú táblák ún. laminátorhabok két kasírozó réteg (alumínum vagy ásványi fátyol) közé befúvatva, folyamatos technológiával készülnek. A változó vastagságú, lejtésadó elemek azonban előre kihabosított blokkokból, egyedi konszignáció alapján, egyedi táblákból készültek. Ennek eredménye az volt, hogy a lejtésadó táblák kasírozás nélkül készülhettek csak, illetve az egyedi táblaformátumok miatt nagyszámú különböző elem érkezett ki az építési helyszínre.

Egy 2018-ban üzembe állított újításunknak köszönhetően azonban a két gyártási eljárást egységesítettük, így lehetővé vált lejtésképzéseinket laminátorhabként is előállítani. Ezzel megszületett a BauderPIR FA Gefälle 2 % termékcsalád, mely elődjéhez képest számos előnyt biztosít mind kivitelezési, mind logisztikai, mind pedig energiahatékonysági szempontból!

A BauderPIR FA Gefälle 2 % tehát egy sztenderdizált elemekből álló, alukasírozott lejtésképző hőszigetelés, melynek deklarált hővezetési tényezője (λd = 0,022 W/mK). A rendszerhez tartozó BauderPIR KFS vápakiegyenlítő- ill etve BauderPIR GFS gerinckiegyenlítő idomokkal a vápa- és gerincvonalak kialakítása jelentősen egyszerűsödik, a keletkező hulladék mennyisége pedig drasztikusan lecsökken.

A rendszert alkotó 8 különböző vastagságú tábla sorolásával 30-230 mm vastagságban, 9,6 m hosszú esésvonalú lejtés építhető. A derékszögű váparendszer miatt a vápa hossza így az irányelvek szerinti 12 m hosszon belül marad.

 

Köszönhetően a sztenderdizált táblaméreteknek, a BauderPIR FA Gefälle 2 % készletezhető termékké válik, mely így minden esetben raktárról, gyorsan elérhető. Kialakításának köszönhetően mind műanyag, mind pedig bitumenes vízszigetelő lemezekkel kompatibilis. Alukasírozásának köszönhetően immár a hidegen öntapadó bitumenes lemezek fogadására is alkalmas, ezáltal tökéletes kontakt, ragasztott rétegrend készíthető. Mivel a vízszigetelés mechanikai rögzítése nem szükséges, pontszerű hőhidak kialakulásától nem kell tartanunk. Megfelelő páratechnikai réteggel (pl. BauderTHERM DS 2) kombinálva a teljes rétegrend felépíthető szélszívásbiztosan, minden további leterhelés, ragasztó, illetve mechanikai rögzítés alkalmazása nélkül.

Bár az eddig felsoroltak már önmagukban is jelentős termékelőnyöket jelentenek, a BauderPIR FA Gefälle 2% rendszer különlegessége mégsem ezekben, hanem főként az innovatív vápa- és gerinckiegyenlítő idomokban rejlik. Ezek a szabadalmaztatott elemek egy gyökeresen új fektetési módot tesznek lehetővé a gerincek és vápák kialakításához.

                 

Általános felületen az eddig megszokott módon, szoros ütköztetéssel fektetendőek, jelen esetben azonban a vápák és gerincek alatti területeket is beleértve. Így a vápa- és gerincvonalak alá eső táblák találkozásainál eltérő irányú síkfogasságok adódnak. Következő lépésben a síkfogas felületek fölé kerülnek a BauderPIR KFS és GFS kiegyenlítő idomok, melyek egyidejűleg megszüntetik a geometriai anomáliákat és meghatározzák a vápa illetve gerinc vonalát. A metszésvonalak teljes hosszán tehát csupán egy típusú vápakiegyenlítő (KFS), illetve egy típusú (GFS) gerinckiegyenlítő elemre van szükség. Ennek eredményeképp a rendszer kis helyen tárolható, az elemek alacsony száma miatt felhasználóbarát és nagy mennyiségű hulladékképződés nélkül beépíthető.

Az új, sztenderdizált BauderPIR FA Gefälle 2% tehát nem csak hőszigetelési képességeiben és precíz lejtésgeometriájában hordoz előnyöket, hanem pofonegyszerű beépítése, és kis helyigénye miatt is érdemes a szakma figyelmére.

Termékelőnyök összefoglalva:

  • sztenderdizált lejtésképző táblák, rövid szállítási határidők
  • kiemelkedő hőszigetelő képesség: λd = 0,022 W/mK
  • kis szerkezeti vastagságok
  • nagy nyomószilárdság
  • hosszú távú alaktartósság, dimenzióstabilitás
  • alacsony fényvisszaverés a sötét színű alumíniumkasírozásnak köszönhetően
  • kevés elemből összeállítható lejtésrendszer
  • sérült elemek azonnal pótolhatóak
  • nincs hulladék
  • precíz lejtéskép
  • rendszerben bevizsgált (Broof T1)

Fontosabb műszaki paraméterek:

Leírás

Poliizo-keményhab hőszigetelő táblák

DIN EN 13165 szerint

Alkalmazási terület

Lapostetők lejtésképző hőszigetelése

Lejtésmérték

2,0 %

Kasírozás anyaga

Alumínium (kétoldali)

Táblaméretek

1200 x 1200 mm

Induló vastagság

30 mm

Érkező vastagság

230 mm

Hővezetési tényező (λD)

Mért érték (W/mK) DIN 4108-4

0,023

Hővezetési tényező (λD)

Névleges érték (W/mK) DIN 13165

0,022

Tűzállóság

E osztály DIN EN 13501-1 szerint

Nyomószilárdság

> 120 kPa (>0,12 N/mm2)

Vízfelvétel (vol.%) DIN EN 12087

max. 3

 

 

 

Rácz István
okl. építész, közgazdász MBA rendszertanácsadó
Bauder Kft.