GERENDI GÁBOR: Újdonságok hasznosított lapostetőkhöz

 

A zöldtetőket, tetőteraszokat és parkolótetőket azaz a hasznosított lapostetőket legelőnyösebb fordított rétegrendűleg kialakítani. Ez esetben maradéktalanul lehet számolni a tető hosszútávú biztonságos üzemeltetésével és a fordított rétegrend nyújtotta előnyökkel. Ahhoz azonban, hogy a mai és jövőbeli energetikai elvárásokat és előírásokat teljesítse a tető, azt minden esetben gondosan meg kell tervezni.

20 cm-nél vastagabb XPS hőszigetelések

A szigorodó hőtechnikai követelményeknek a jövőben már csak 20 cm-nél vastagabb hőszigetelésekkel lehet megfelelni. A RAVATHERM Hungary Kft. folyamatos termékfejlesztéssel követi a megnövekedett igényeket. Jelenleg termékkínálatunkban a 22, 24, 26 és 28 cm vastagságú RAVATHERM XPS zártcellás polisztirolhab hőszigetelések is megtalálhatók. Ezek a termékek különleges hegesztési eljárással készülnek, 22 cm-ig két, 24 cm-től pedig 3 réteg zártcellás polisztirolhab termoplasztikus összehegesztésével, melynek köszönhetően megmaradnak az anyag homogén anyagszerkezeti tulajdonságai és a forradalmian új technológiának köszönhetően a teljes vastagsági tartományban kiváló marad az XPS hővezetési tényezője. A hegesztéses technológia igény esetén lehetővé teszi a jövőben a termékpalettánk egészen 40 cm-es vastagságig való kibővítését.

 

Akár 8,00 m2K/W hővezetési ellenállás              

Az új termékek a megszokott kimagasló minőségben készülnek, a hővezetési tényezőjük nagy vastagságban 0,035 W/mK lambda értékű, kisebb vastagságok esetén pedig még ennél is kedvezőbb, 0,033 W/mK. Így akár az R = 8,00 m2K/W hővezetési ellenállás érték is elérhető a csupán egy rétegben beépített 28 cm vastag RAVATHERM XPS hőszigeteléssel, ami fordított tető nyelvére fordítva 0,15 W/m2K alatti hőátbocsátási tényezőjű lapostetőt jelent a gyakorlatban.

Követelmények fordított tetőben

A jó hőszigetelőképesség mellett ugyanolyan fontos, hogy az XPS alkalmazási szabvány által támasztott szilárdsági, vízfelvételi követelményeket az új RAVATHERM XPS termékek is túlteljesítik. Az MSZ 7574 a fordított tető esetén nem csak megfelelő nyomószilárdságot, hanem minimális tartós nyomószilárdságot (90 kPa/m2), olvadás-fagyás ciklussal szembeni ellenállást és vízbemerítéses, valamint diffúziós vízfelvételi értéknek való megfelelést is megkövetel.

A vízterelő fólia szerepe

Ismert, hogy a kavics leterhelésű és az alátételemekre helyezett járható fordított tetők esetén a csapadékvíz jelentős része a táblák alatt folyik el, ami a fűtési időszakban extra hőveszteséget okoz. Ezt korábban a hőszigetelés 1-2 cm-es túlméretezésével kellett kompenzálni. Ma már azonban erre is van megoldás. Közel 10 éve kezdték alkalmazni azt a páraáteresztő tulajdonságú, de vízzáró vízterelő fóliát, mely 20 cm átlapolással a geotextília helyett a hőszigetelés felső síkjára fektetve a csapadékvíz nagy részét a tetőösszefolyóhoz tereli a tetőn, elkerülve így a táblák alatt elfolyó hideg csapadék felmelegedésekor keletkező hőveszteséget.

Új, nagyvastagságú hőszigeteléseinket ajánljuk minden újépítésű épület – ideértve a passzívházak és az alacsony energiafelhasználású épületek is - hőszigetelésére, illetve felújítás során utólagos beépítésre, mert tudjuk, hogy a hőszigetelés a leghamarabb megtérülő befektetés, hosszútávon igen jelentős mértékű energiamegtakarítással.

          

Tetőfelújítás


A felújítás minden esetben egy újabb hőszigetelő réteg elhelyezésével történik, ami a meglévő rétegrendre kerül. Amíg a fordított tető a felújítás után is fordított tető marad, addig egy hagyományos lapostető plusz tető lesz.
Felújítás során az első lépés mindig a meglévő rétegek megtarthatóságának vizsgálata. A vizsgálatoknál érdemes a tető – tartószerkezeten kívüli - két legfőbb elemére a vízszigetelésre és a hőszigetelésre koncentrálni. A vízszigetelés kritikus helyei a falcsatlakozások, dilatációk és szegélyek mentén, valamint a tetőösszefolyók környékén találhatók. A hőszigetelés esetén annak szilárdságát és nedvességtartalmát érdemes ellenőrizni. Adott esetben a felújítás előtt elkerülhetetlen a meglévő vízszigetelés, vagy hőszigetelés javítása, cseréje.

 

Az elmúlt több mint 4 évtizedben hatalmas lapostető felületek készültek zártcellás polisztirolhab hőszigeteléssel. Köszönhetően a fordított rétegrendnek ezek a tetők a mai napig beázás-mentesen működnek, de a korábban beépített – jellemzően 8-12, majd később 12-16 cm – hőszigetelés ma már nem felel meg a lapostetővel szemben támasztott elvárásainknak. Ma egy új lapostetőn a követelmény teljesítéséhez 18-20 cm, 2020-tól mindenhol 26-30 cm hőszigetelésre lesz szükség.

 

 

Javasolt felújítási rétegrend

Elvi rétegrend és szabályok fordított tetők kétrétegű felújítása során (kívülről befelé)

  • Kavics leterhelés (hasznosított tetők esetén + burkolat, vagy zöldtető)
  • Vízterelő fólia (páraáteresztő, vízzáró fólia 15-20 cm-es átlapolással fektetve)
  • RAVATHERM XPS zártcellás polisztirolhab hőszigetelés
  • Meglévő zártcellás polisztirolhab hőszigetelés (amennyiben a vastagsága kisebb az utólag beépítésre kerülő RAVATHERM XPS vastagságánál, abban az esetben az új hőszigetelést kell alulra beépíteni.)
  • Vízszigetelés (szükség esetén javítva, felújítva) megfelelő lejtéssel és szilárd aljzaton kialakítva

A kétrétegű fordított lapostető-felújítás gazdasági előnyei

  • A meglévő hőszigetelés újabb beruházás nélkül továbbra is folyamatos energiamegtakarítást eredményez
  • Igen jelentős hulladék elhelyezési költségek takaríthatók meg.
  • A tető alacsony üzemeltetési/ karbantartási költsége nem változik

Két rétegben rakott zártcellás polisztirolhab fektetését épületfizikai okok miatt csak épületfelújításnál ajánljuk, ilyenkor a vastagabb hőszigetelés az alsó rétegbe kerüljön!

Nagy vastagságú zártcellás polisztirolhab termékeinkről további információ, műszaki adatlapok, teljesítménynyilatkozatok és referenciák megtalálhatóak a weboldalon.
www.ravatherm.com

Gerendi Gábor

okl. építészmérnök, alkalmazástechnikai vezető

RAVATHERM Hungary Kft.