VARGA TAMÁS: Lapostetők minden hőtechnikai igényt kielégítő hőszigetelése előregyártott PIR lejtésképző elemekből

bachl_celsiuskft_cikksorozat

 

A lapostetők az épületet lefedő vízszintes, többrétegű, összetett (teherhordó és térelhatároló) szerkezetek. Közvetlen térelhatároló szerkezetként elsődleges rendeltetésük, hogy minden esetben biztosítsák a belső tér külső hatásokkal szembeni védelmét. Hasznosított tetőfelület esetén további feladata, hogy megfeleljen a hasznosítás módja alapján megfogalmazódott egyéb elvárásoknak, követelményeknek. A lapostetők a 20. század elejétől kezdtek elterjedni, amikortól a felhasználható anyagok, az építési és gyártástechnológiák gyors fejlődése következtében lehetővé vált az épületek (közel) vízszintes tetősíkkal történő, csapadékbiztos lefedése.

 

 

A teherhordó és térelhatároló funkciójuk mellett manapság nagy hangsúlyt kaptak a környezetvédelmi és energiamegtakarítási szempontok, valamint a szigorodó hőtechnikai követelmények. Ezekre való válasz a szerkezetben elhelyezett megfelelő hőszigetelés és ezen hőszigetelésből lejtésben kialakított csapadékvízszigetelés aljzata.

Számos épületszerkezetünknél felmerülő probléma még a helyhiány,bachl_celsiuskft_cikksorozat azaz a rétegrendi kialakításban nem áll rendelkezésre elegendő vastagság a hőszigetelés számára. Megoldás lehet a szerkezeti kialakítás áttervezése, mely többletköltséggel és sokszor kellemetlen, hátrányos kompromisszumokkal jár, vagy kedvezőbb hőszigetelő képességgel bíró anyagok használata, mint például a BACHL PIR keményhabok. A folyamatos technológiai fejlesztéseknek köszönhetően ezek az anyagok számos paraméterüket tekintve kedvezőbbek a hagyományosan alkalmazott EPS és gyapot termékek tulajdonságaival szemben ezzel indokolva az egyre növekvő számú PIR keményhab hőszigeteléssel megvalósuló könnyű és nagy tömegű lapostetők megjelenéseit.

bachl_celsiuskft_cikksorozat       bachl_celsiuskft_cikksorozat       bachl_celsiuskft_cikksorozat

A PIR hőszigetelés előnyei:

  • Hőszigetelési tulajdonságaik 30-50%-kal kedvezőbbek mind az EPS, mind a kőzetgyapot termékeknél, így vékonyabb rétegvastagság érhető el PIR λ=0,026-0,022W/mK, EPS λ=0,035-0,030W/mK, kőzetgyapot λ=0,041- 0,035W/mK
  •  Magas szilárdság jellemzi, mint a legtöbb műanyaghabot: 100-200 kPa, ehhez képest a kőzetgyapoté:20-80 kPa
  • Alak- és mérettartók, nem vetemednek, nem zsugorodnak, nem ülepednek
  • A nagyméretű, alacsony felülettömegű, merev táblák könnyű és gyors, biztonságos beépítést tesznek lehetővé
  • Alacsony testsűrűség: PIR keményhab: 30-33 kg/m3, kőzetgyapot: 100-200 kg/m3
  • Műanyagok között kedvező tűzzel szembeni viselkedés: A poliuretán habok hőre keményedő műanyagok, így égése során szinte nincs égvecsepegés és csekély mértékű a füstképződés, szemben az építőiparban használt EPS-sel és XPS-sel, valamint szinte az összes műanyag fóliával (polietilén, PVC, polipropilén) szemben. Tűzvédelmi osztály: alufólia kasírozású PIR keményhabok - D s2 d0, kőzetgyapot - A1, EPS, XPS, műanyag fóliák - E.

Vasbeton födémek esetében alkalmazott megoldás hogy a csapadékvíz-szigetelés kellő mértékű felületi lejtését BACHL PIR hőszigetelő elemek lejtésbe vágásával oldják meg. De milyen előnyökkel jár a PIR síklemezeken túl, ha a lejtésviszonyokat a hőszigetelő réteggel alakítjuk ki?

  •  A hőszigetelés lényegesen könnyebb testtömeggelbachl_celsiuskft_cikksorozat rendelkezik, így statikailag „ karcsúbb” szerkezet is elégséges
  • A lejtésadó réteg beépítésével javul a szerkezet hőszigetelő hatása
  • A logisztikai költségek, a munkaidő hányada, a gépidők kedvezőbbek a kevesebb és könnyebb anyagtömeg használata, mozgatása miatt.
  • A lejtésviszonyoknak megfelelő kész elemeket a kiosztási tervnek megfelelően csak le kell fektetni, szemben a beton bedolgozási munkaidejével, állásidőkkel, száradási idővel, illetve ezek költségével
  • Felújítás esetén sok esetben a statikai méretezés nem enged más lejtéskorrekciós megoldást (nincs plusz súly-teher) .
  • Lecsökkenthető a nedves technológiák aránya a szerkezetben

Az elvárt lejtés szöge, foka szabadon megválasztható, azonban ha táblás hőszigetelésből készített aljzat esetén 2,5%-nál kisebb a tető lejtése, akkor különleges szerkezetnek minősül és ennek megfelelően ellensúlyozó megoldás(oka)t kell alkalmazni, mint pl. a csapadékvíz-szigetelő anyag rétegszám, anyagvastagság, átfedés növelése, nagyobb teljesítő képességű anyag alkalmazása stb..

A teljes hőszigetelési kialakítás jellemzően 2 rétegből áll:

  • Alaphőszigetelés: BACHL PIR ALU (λ=0,022 W/mK,) kétoldali alufólia fedő réteggel ill. BACHL PIR MV (λ=0,026-0,024 W/mK), kétoldali üvegfátyol fedőréteggel ellátott poliuretán síklemez 1240x2400 mm befoglaló táblamérettel amely beépítésre kerülhet 1 rétegben lépcsős élképzéssel vagy 2 rétegben egyenes ütközéssel, eltolttan, hézagcserében fektetve.
  • Lejtésképzés: BACHL PIR LTL (λ=0,026 W/mK), poliuretán lejtésképzés 600x1225 mm befoglaló táblamérettel, a rövidebbik oldalán kialakított választható lejtésszöggel, fedőréteg nélkül.

A hőszigetelés elhelyezkedését tekintve a rétegrendben a párazáró réteg és a csapadékvíz-szigetelés között foglal helyet egyenes rétegrendi kialakításban. Beépítés közben ügyelni kell, hogy a hőszigetelő termékek nedvességtől védve, száraz állapotban kerüljenek beépítésre. Rögzítésük aljzathoz történhet ragasztással, leterheléssel, mechanikusan. A lapostetők hőszigeteléseinél nagyon fontos az alak- és mérettartósság, a kedvező szilárdsági jellemzők, hiszen roskadásra, ülepedésre hajlamos hőszigetelés esetén módosulhat a tetőn kialakított lejtésviszony, mely pangó vizek kialakulásához,
beázáshoz, épületszerkezetek károsodásához vezethet. Az alapvető mechanikai tulajdonságok mellett fontos és lényeges szempont, hogy megfeleljünk a szabályozások szerinti hőtechnikai követelményeknek is. Az épületek energetikai jellemzőinek meghatározását szabályzó 7/2006. (V.24.) TNM rendelet szerint 2020.december 31.-e után - használatba vételkor - minden épületnek közel nulla energiaigényű szinten kell megvalósulnia, ami tetők esetében U≈0,12 W/m2K értéket jelent, azaz figyelembe véve a projekt nagyságát és az elhúzódó kivitelezéseket már most a tervezés fázisában ezekkel a szigorú követelményekkel érdemes számolni.

 

Alábbi táblázatban a követelményértékek teljesítéséhez szükséges hőszigetelő anyag vastagságok figyelhetők meg.

 

Lapostető hőátbocsátási tényező követelmények, U-érték (W/m2K)

(25cm vasbeton födémmel számolva)

hagyományos hőszigetelés

vastagság1

hagyományos hőszigetelés

vastagság2

PIR keményhab

vastagság3

TNM Rendelet (költségopt. szint),

U≤0,17

22 cm

19 cm

12 c         m

TNM Rendelet (közel „0” energiaigényű épület szintje)

U≤0,13

29 cm

26 cm

16 cm

  Passzivház elvárás U≈0,10

39 cm

35 cm

22 cm

1- kőzetgyapot, hővezetési tényező: 0,039 W/mK
2- kőzetgyapot vagy EPS 100, hővezetési tényező: 0,035W/mK
3- Poliizocianurát (PIR) keményhab kétoldali alufólia kasírozással, hővezetési tényező: 0,022W/mK

Energetikai, tűzvédelmi, statikai szempontok összességét figyelembe véve PIR lapostető rétegrend kialakításával hosszú élettartamú, korszerű és biztonságos tetőszerkezet valósulhat meg.

 

 
Varga Tamás
okl. építészmérnök, okl. épületszigetelő szakmérnök

BACHL Hőszigetelőanyag-gyártó Kft.